Trojanie
Trojanie
om2011 om2011
217
BLOG

5-6.08 – Wieczór operowy: Trojanie

om2011 om2011 Kultura Obserwuj notkę 0

5.08 – piątek / 6.08 – sobota – godz. 19.00 – Wieczór operowy: Trojanie Hectora Berlioza

Zamek Królewski w Warszawie

 
5.08: Gościem wieczoru będzie Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
 
6.08: Gościem wieczoru będzie Aleksandra Kurzakświatowej sławyśpiewaczka operowa, sopranistka
 
PROJEKCJA PRZEDSTAWIENIA OPEROWEGO:
 
Hector Berlioz – Trojanie (część I – 130 min. / część II – 120 min.)
 
Reżyseria: Carlus Padrissa (La Fura dels Baus)
Dyrygent: Valery Gergiev
Wykonawcy:Daniela Barcellona (Dydona), Lance Ryan (Eneasz), Elisabete Matos (Kasandra), Gabriele Viviani (Korebus), Stephen Milling (Narbal)
La Orquesta de la Comunidad Valenciana,Palau de les Arts Reina Sofia
Produkcja: Unitel, Classica 2010
 

Pierwszy akt opery rozpoczyna się w momencie, w którym Trojanie znajdują na równinie pod miastem, zajmowanej wcześniej przez Greków, wielkiego drewnianego konia. Uszczęśliwieni odwrotem najeźdźców postanawiają wprowadzić do miasta konia jako ofiarę dla Ateny, co wnet czynią mimo ostrzeżeń Kasandry o grożącej Troi katastrofie.
W drugim akcie widzimy triumfalne zwycięstwo Greków nad niczego się nie spodziewającymi Trojanami. Drewniany koń okazał się doskonałym sposobem, by dostać się za mury miasta bez walki. Eneasz – zięć króla Troi, Priama – ma sen, w którym widmo Hektora radzi, by opuścił Troję i udał się do Italii. Również Kasandra przepowiada, że tam właśnie odrodzi się trojańskie imperium. Akt drugi i tym samym pierwsza część opery kończy się zbiorowym samobójstwem trojańskich kobiet, które wolą śmierć niż zhańbienie przez greckich żołnierzy.
 
Akcja drugiej części dzieła, na którą składają się trzy akty, toczy się w Kartaginie. Królowa Dydona, chociaż cieszy ją dobrobyt panujący wśród jej poddanych, obawia się, że władzę będzie usiłował odebrać jej Jarbas – król Numidii, którego oświadczyny właśnie odrzuciła. W tym czasie do portu przypływa flota uciekinierów z Troi pod dowództwem Eneasza. Pomaga on Dydonie obronić kraj przed Jarbasem. W akcie czwartym widzimy, jak rodzi się miłość między królową a przybyszem z Troi. Niestety Eneasz nie może ulec namiętności, ponieważ jego celem i przeznaczeniem jest osiedlenie się w Italii, o czym przypomina mu dobitnie bóg Merkury. W ostatnim akcie Eneasz, zrozpaczony, lecz posłuszny bogom i swemu losowi, odpływa z Kartaginy w stronę Italii. Dydona, przepełniona bólem, przeklina kochanka, po czym przebija się jego mieczem. Konając przepowiada, że z jej prochów narodzi się mściciel – Hannibal, który odpłaci potomkom Eneasza za jej krzywdę.
 
Trojanie Hectora Berlioza to drugi spektakl w programie tegorocznego festiwalu, który gościł w tym sezonie na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Katalońska kompania teatralna La Fura dels Baus, z Carlusem Padrissą na czele, stworzyła inscenizację nawiązującą do Gwiezdnych wojen George'a Lucasa, połączyła galaktyczny konflikt zbrojny z wyobrażeń przyszłości rodem z lat osiemdziesiątych z największą i najsłynniejszą wojną starożytności – w spektaklu tym przyszłość i przeszłość zrównały się, a ich wspólnym pierwiastkiem stało się dążenie do destrukcji. Wyzwaniem estetycznym dla realizatorów było umieszczenie akcji monumentalnej opery w świecie gry komputerowej – efektem stało się nowoczesne i dynamiczne widowisko, które docenili zarówno krytycy, jak i publiczność.   
 
Cena biletu: 5 zł
 
11. Festiwal Ogrody Muzyczne: www.ogrodymuzyczne.pl
 

Zobacz galerię zdjęć:

Trojanie_
Trojanie_
om2011
O mnie om2011

Kultura i sztuka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura